Kahvenin keşfi yaklaşık 11 asır öncesine uzanan bir efsaneye dayanır. Etiyopya’da yaşayan çoban Khaldi’nin meraklı keçisi bir gün kahve çalısında bulunan meyveleri yer ve hoplayıp zıplamaya başlar. Bunu gören çoban Khaldi ve meraklı keçi sayesinde kahve hayatımıza girer.

Adı nereden geliyor?

Bu konuda değişik rivayetler olsa da kahve, kelime olarak arapça “kahwa” dan geliyor. Vatanı Habeşistan (Etiyopya) olduğuna göre akla yakın olanı, oradaki kahve yetişen bir bölgenin eski adı Kaffa’dan alınmış olmasıdır.

1669 yılında Osmanlı’nın elçisi göreviyle Paris’e giden ve Fransız’lara kahveyi sevdiren Süleyman Ağa’ya göre kahve insana kuvvet verdiği için bu adı almıştır.

Yemen çevresinde kahveye “bun” adı verilmiştir. Kahvenin diğer bir adı moka’dır. Bu sözcük Kızıl Deniz’in doğusundaki Muha kasabasından gelmektedir. Ancak dünyanın her köşesindeki ad, kahveye yakın bir sözcüktür. Fransızlar café, İngilizler coffee, Almanlar Kaffe, Macarlar kave, Türkler kahve ve Yunanlılar ise kafes olarak isimlendirmişlerdir.

Her dilde ayrı yazım ve okunuşlara da sahip olsa günümüzde kahveye verilen önem dünyanın her yerinde aynıdır. Bir keçiyle başlayan 600 yılı aşkın bu hikaye; bugün güne başlarken, yorgunluk atarken, keyifli sohbetlerde ya da yalnızlığımızı paylaşacak birini aradığımızda bizi daima hoş kokusu ile karşılayan ve bir fincana sığabilecek kadar küçük ama kendimizi keşfedecek kadar büyük bir “Ruh ikizi”ne erişmemizi sağlıyor.

Kahveyi keşfeden meraklı keçinin hikayesi daima iyi ve yeni olana ulaşabilmenizi sağlamak için ‘Ruh İkiziniz’ Soulmate Coffee’de günlük ve taze kavrulmuş kahve çekirdekleriyle devam ediyor.